جاذبه های گردشگری

اشنایی با جاذبه های تفریحی قائم شهر

پل بالا تجن

پل آجری بالا تجن مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان قائم شهر، بخش مرکزی، روستای استرآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

تالاب کرچنگ

تالاب کرچنگ یکی از تالاب‌های بسیار زیبای استان مازندارن می‌باشد. این تالاب در روستای کرچنگ و ۱۱کیلومتری شهرستان قائمشهر ( بخش مرکزی ) واقع شده است. گفتنی است این روستا کوهستانی نیز ۳۵۰ هکتار مساحت دارد ( که ۶۰ هکتار آن شالیزار است ) و دارای مراتع و جنگل‌های انبوه می‌باشد.
تالاب کرچنگ از طرفی به زمین‌های زراعی و شالیزارهای روستا می‌رسد ، و از طرف دیگر به جنگل‌های انبوه محدود می‌گردد. همین امر باعث گشته است که این تالاب یک نمای استثنایی و بسیار زیبا را پیدا کند که چشم هر ببینده ای را مجذوب خود می‌نماید. ناگفته نماند آب و هوای کرچنگ نیز بسیار مطلوب و مساعد می‌باشد.
برای رفتن به این تالاب زیبا ، باید از طریق شهرستان قائم شهر ، جاده ارتباطی روستای سارو کلا ، کوتنا عازم شد و سپس به روستای کرچنگ و تالاب کرچنگ رسید.

آدرس :استان مازندران ، قائم شهر ، روستای کرچنگ

 

روستای سیدابوصالح

سیدابوصالح از روستاهای بسیار زیبای جنگلی و از مناطق نمونه گردشگری شهرستان قائم شهر است که با جاده ی آسفالته در فاصله ۱۷ کیلومتری شهرستان قائم شهر قرار دارد . روستای سیدابوصالح پیشتر به نام مله خوانده می شد . به علت بارگاه مطهر امامزاده سید ابوصالح (ع) بن زیدبن موسی بن جعفر (ع) هم اکنون روستا نیز به همین نام خوانده می شود . این روستا در گذشته های دور شهری به نام کالیج بوده است که در هجوم و گریزها و شاید هم بلایای طبیعی از بین رفته و جز اثری ناچیزی نمانده است . در فرهنگ معین نام این روستا یاد شده و در تعریف آن آمده است . مله دهی است از دهستان بیشته سر بخش مرکزی شهرستان شاهی استان دوم در ۱۴ کیلومتری خاور شاهی . کوهستانی ، جنگلی ، معتدل ، مرطوب دارای ۶۳۵ تن سکنه که آب آن از رودخانه ( درکا ) تامین می شود . محصولات عمده این روستا نیشکر ، عسل ، ابریشم ، کنف ، کنجد است . بارگاه مطهر امامزاده که در مرتفع ترین مکان و مشرف بر روستا واقع شده دارای بنای آجری و چهارگوشه است و نمای بیرونی آن را تزییناتی از نقش های هندسی و سروهای تجریدی از گچ پوشانده است . این امامزاده نیز از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام می باشد . قدیمی ترین تاریخ موجود در این بنا ، بر روی در ورودی مسجد به سال ۱۱۱۴ هجری قمری و به دوره صفویه تعلق دارد . این در کنده کاری شده در برگیرنده ی حدیث و نام بانی و نجار است . در وسط مقبره صندوق و ضریح چوبی مشبک قرار دارد و کتیبه های آن به خط نسخ و شامل آیات قرآنی ، شعر ، احادیث و نام بانی صندوق کربلایی هدایت چراتی به تاریخ ۱۳۲۴ هجری قمری است . بر قسمتی از بدنه ضریح چوبی نام استاد مهدیقلی بندپی ورزنئی به عنوان سازنده و عباس بن احمد بن نصراله تابع سوادکوهی و عباس بن احمد بایعی کلایی به عنوان کاتب به تاریخ ۱۳۲۲ آمده است .

 

برخی از اقامتگاه های گردشگری استان مازندران را میتوانید در اینجا ببینید.

 

منبع : seeiran

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس برای رزرو