جاذبه های گردشگری

شهر املش و جاذبه های گردشگری آن

شهر املش

شهرستان املش با وسعتی حدود ۵/۴۶۹ کیلومتر مربع در مختصات جغرافیایی۳۶ درجه و۵۰ دقیقه تا۳۷ درجه و ۸ دقیقه عرض شمالی از خط استواو ۵۰ درجه و ۶۰ دقیقه تا۵۰ درجه و۱۶ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا و در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر رشت, مرکز استان گیلان واقع شده است .

این شهرستان از شمال به دو شهرستان لنگرود و رودسر از غرب و جنوب به شهرستان سیاهکل و از شرق به رحیم آباد رودسر محدود است .

آب و هوای املش به علت قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات، بسیار مطبوع می‌باشد.

قومیت مردم املش گیلک با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) وگویش املشی تکلم می‌کنند. مردم املش دارای اعتقادات مذهبی بسیار قوی و اثنی عشری می‌باشند این شهرستان نیزدر قدیم مرکز فرمانروایی سلاطین بوده است.

عمدتاً در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشانگر فعالیت‌های کشاورزی در ۱۵۰۰ سال قبل می‌باشد، از محصولات عمده کشاورزی می‌توان برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات.

گیاهان دارویی، فرآورده‌های دامی و عسل و ابریشم را نام برد اما قسمت اعظم زمین‌های کشاورزی زیر کشت چای است و محصولات چای املش حدود ۳۲% کل تولید کشور می‌باشد عرضه محصولات بدست آمده در روز سه شنبه انجام می‌شود و سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان می‌باشد که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می‌بخشند، مردم املش روزهای بازار را گالش بازار می‌نامند. این بازار در تمامی طول سال در روزهای سه شنبه برقرار و اگر این روز با مناسبت‌های مذهبی برخورد کند فقط نیمی از روز درآن به داد وستد می‌پردازند

شهرستان املش از نظر ژئومرفولوژی و ناهمواری ها به سه منطقه جلگه ای, کوه پایه ای و کوهستانی تقسیم شده است.

بخش جلگه ای از آبرفت های رودهاخانه های شلمان رود, کیا رود و رود کهنه گویه به وجود آمده است که شهر املش بر مخروط افکنه شلمان رود بنا شده است.

پل رود (پله رود یا پلورود) و شلمان‌رود, مهم‌ترین ‌رودخانه‌های ‌این‌ منطقه‌اند. پل‌ رود, بزرگ‌ترین‌ رودخانه شرق‌ گیلان‌ است‌. این‌ دو رود از دامنه‌های‌ شمالی‌ البرز سرچشمه‌ می‌گیرند و پس‌ از طی‌ مسیری‌ با شیب‌ زیاد به‌ دریای‌ خزر می‌ریزند.

بخش جلگه ای و کوهپایه ای در گذشته نه چندان دور پوشیده ازجنگل انبوه بود اما امروزه بیشتر درختان قطع گردیده و به باغات چای تبدیل شده است.

بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع و بلند ترین قله آن ناتشکوه است

مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی با زمستان هایی سرد و پوشیده از برف و یخبندان و تابستان هایی خنک و دلپذیر است.
و متوسط بارندگی‌ سالیانه این شهرستان, بیش از هزار میلی‌متر است‌.

پوشش گیاهی و جانوری: درختان‌ توسکا، افرا، انار ترش‌، انجیر، ازگیل‌ (کنوس‌)، فندق‌، گردو، راش‌، شرم‌، بلوط، ممرز، توت‌، ون‌ و آزاد از رستنی های‌ مهم‌ این‌ ناحیه‌اند. همچنین‌ گیاهان‌ دارویی‌ از قبیل‌ گل‌ بنفشه‌ و ختمی‌، گل‌ گاوزبان‌ و کود کوتو در اکثر نقاط املش‌ می‌رویند.

از جانوران‌ و پرندگان‌ روباه‌، شغال‌، گرگ‌، سمور، خرگوش‌، تیهو و سا, عقاب و انواع گونه های پرندگان جلگه ای و کوهستانی را می‌توان‌ نام‌ برد.

مکان ها و جاذبه های گردشگری شهرستان املش:

*تالاب زر بیجار املش مناطق ییلاقی و باغات چای
*غار لیاروی واقع در روستای لیاروی بلوردکان املش
*غار تلاین گورج و هفت خم تله سر
*بافت تاریخی شهر املش
* یخچال طبیعی ملجه دشت
*دهکده ییلاقی خسیب دشت
* هلودشت
*چشمه آب معدنی لوزان
*برج تاریخی میل امام
* ساختمان قدیمی محمد تقی خان صوفی سیاوش
*ساختمان قدیمی عبدالعلی خان صوفی
*ساختمان قدیمی گوهر تاج خانم
*سه شنبه بازار املش
*آرامگاه چهار تن از سلاطین کیایی .

 

خانه گوهر تاج خانم

این بنا در قسمت جلگه ای ، در استانه ی بافت قدیمی شهر املش و در ابتدای کوچه ی رهبری قرار دارد این ساختمان در مرکز محوطه ای وسیع ، در دو طبقه و با پنجره های چوبی و با مساحت ۵۴۰ متر مربع بنا شده است . دسترسی به ان از دو قسمت شمالی و جنوبی امکان پذیر است . در قسمت شمالی محوطه ، ساختمان دیگری مشتمل بر حمام ، توالت ، مطبخ ، انباری ، و آتش دان و جود دارد و سقف آن سفال پوش است . این بنا در سال ۱۳۱۰ خورشیدی توسط استاد حاج احمد بنا و استاد حسین تهرانی ساخته شده است.

 

عمارت عبدالعلی خان صوفی

عمارت عبدالعلی خان صوفی یکی از بناهای تاریخی استان گیلان است که در شهرستان املش قرار دارد.

این خانه که از بناهای دوره قاجاریه می‌باشد، دارای محوطه‌ای به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع و زیربنای ۷۰۰ مترمربع است. این عمارت در دو طبقه تابستانی‌نشین و زمستانی‌نشین بنا شده و شامل ۱۲ اتاق و ۶ پستو می‌باشد. تمامی اتاق‌های این عمارت به صورت قرینه بوده و آثار گچبری، شیشه‌های رنگی، مقرنس‌کاری، آیینه‌کاری، نقاشی‌های روی دیوار و بکارگیری رنگ‌های طبیعی، این بنا را به عنوان یکی از بناهای شاخص شهرستان املش و استان گیلان ساخته مطرح ساخته است.

خزینه، حمام و آشپزخانه از دیگر بخش‌های این عمارت است که در خارج از بنا واقع شده‌اند.

عمارت عبدالعلی خان با قدمتی نزدیک به دو قرن تاکنون ۶ نسل را در خود پرورش داده است.

 

برخی از اقامتگاه های گردشگری املش را میتوانید از اینجا ببینید.

 

منبع: seeiran

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس برای رزرو